نسخه چاپی   ارسال به ایمیل
جوابیه شرکت آب و فاضلاب روستایی استان سیستان و بلوچستان در پی انتشار اخبار و شایعات غیر موثق در خصوص عدم دسترسی به آب آشامیدنی در روستای کشاری شهرستان سرباز
به گزارش روابط عمومی  شرکت آب و فاضلاب روستایی استان سیستان و بلوچستان: سیستان و بلوچستان با مساحتی بالغ بر 4/11 درصد  مساحت کل کشور می باشد که ۱۱۰۰ کیلومتر مرز با کشورهای پاکستان و افغانستان و ۳۰۰ کیلومتر مرز آبی با دریای عمان دارد 51% جمعیت این استان در روستاها سکونت دارند که طی سالهای عمر پر برکت انقلاب اسلامی روستاهای آبرسانی شده از 19 روستا به 2868 روستا و جمعیتی بالغ بر 35700 نفر به 1115000 نفر رسیده است. طی سالهای گذشته بالغ بر 15000 کیلومتر عملیات لوله گذاری در روستاها اتمام و شاخص بهره مندی از آب آشامیدنی سالم در سطح استان 63 درصد می باشد.
در پی حادثه آسیب دیدن دختر بچه ساکن روستای مولا آباد بخش کشاری ، ضمن ابراز تاسف از اتفاق رخ داده و آرزوی شفای عاجل برای آن طفل معصوم روابط عمومی  شرکت آب وفاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان اظهار نمود روستاهایی که در منطقه کشاری واقع گردیده اند شامل ۹ روستا در قالب یک مجتمع  آبرسانی  روستایی میباشدکه منبع تامین آب این روستاها در ۷  کیلومتری روستای مولا آباد (چاه) ( با ۲۲۷ خانوار و ۹۲۸ نفر و ۸۵ اشتراک) قرارگرفته و در سنوات قبل کلیه خطوط عملیات اجرایی (خطوط انتقال و شبکه توزیع) و همچنین سامانه کلریناتور جهت بهداشتی نمودن آب مورد نیاز احداث و هم اکنون کلیه تاسیسات موردنیاز جهت آبرسانی به روستاهای مجتمع مذکور از جمله روستای مولا آباد وارد مدار بهره برداری بوده که مردم شریف منطقه ‌از نعمت آب آشامیدنی سالم بهره مند می گردند، با توجه به گزارش برخی از خبرگزاری ها مبنی بر قطع آب به دلیل بدهی ۱۰ الی ۱۲ میلیون تومانی اهالی روستا، ضمن تکذیب این گزارش تاکنون آب آشامیدنی هیچ روستایی بابت بدهی قطع نشده است. علاوه بر این در حال حاضر با توجه به ایام گرم فصل تابستان و بالا رفتن دمای هوا جهت افزایش ظرفیت تامین آب آشامیدنی  ساکنین روستای مولا آباد از تعداد ۲۷ سرویس تانکر آبرسانی سیار باظرفیت ۱۲۰۰۰ لیتر در ماه بصورت سقایی استفاده می گردد.
همچنین اعلام می دارد که علی رغم وجود تاسیسات آب آشامیدنی برای کل مجتمع کشاری متاسفانه برخی از ساکنین نسبت به دریافت اشتراک آب اقدام ننموده اند و آب شرب مورد نیاز آنها از طریق آبرسانی سیار تامین می گردد که درخواست می گردد مردم شریف روستاهای مذکور جهت دریافت انشعاب آب به آبفار سرباز مراجعه کنند.
بخشی از اقدامهای شرکت آب وفاضلاب روستایی استان سیستان و بلوچستان برای رفع محرومیت مناطق روستایی استان به شرح زیر می باشد:
در حال حاضر شرکت آب و فاضلاب روستایی دارای 18 مجتمع بزرگ آبرسانی  روستایی،  جهت آبرسانی 2025 روستا در سطح استان با پیشرفت فیزیکی 35% می باشد که بالغ بر 450 میلیارد تومان طی سه سال اخیر هزینه گردیده است که در این راستا می توان به مجتمع 261 روستایی تلنگ پلان و پیرسهراب شهرستان چابهار و قصرقند با حجم عملیات در دست اجرای 903 کیلومتر خطوط انتقال و شبکه توزیع و بیش از 21000 متر مکعب مخازن ذخیره با اعتبار هزینه شده حدود 170 میلیارد تومان و 68 درصد پیشرفت فیزیکی و نیاز اعتباری 50 میلیارد تومان دیگر می باشد.
پروژه 28 روستایی مجتمع بندینی شهرستان کنارک با پیشرفت فیزیکی بیش از 90 درصد که جمعیت تحت پوشش آن حدود 7000 نفر بوده و دارای حجم عملیاتی شامل 225 کیلومتر خطوط انتقال و شبکه توزیع بهمراه  2000 متر مکعب مخازن ذخیره بوده و اعتبار هزینه شده آن بیش از 50 میلیارد تومان می باشد.
 پروژه شاخص اجرا شده دیگر پروژه آبرسانی 41 روستایی غرب و شرق بمپور بوده که بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و حدود 62 هزار نفر را تحت پوشش قرار داده و دارای حجم عملیاتی شامل 567 کیلومتر خطوط انتقال شبکه داخلی و  بیش از 11000 متر مکعب مخازن دخیره بوده که تا کنون بیش از 75 میلیارد تومان هزینه شده است.
پروژه 213 روستایی زیرمجموعه سد پیشین با حجم عملیاتی در دست اجرای 1450 کیلومتر خطوط انتقال و شبکه توزیع و 47000 متر مکعب مخازن دخیره که در پایان آب شرب مورد نیاز حدود 144000 نفر را تامین خواهد کرد این پروژه در حال حاضر حدود ده درصد پیشرفت فیزیکی داشته و حدود 10 میلیارد تومان هزینه شده و جهت اتمام 480 میلیارد تومان دیگر نیاز خواهد بود.ضمنا بخشی از عملیات اجرایی پروژه در آینده ای نزدیک از طریق فاینانس اجرا می گردد.
این شرکت طی سنوات اخیر 520 پروژه آبرسانی روستایی را در دست اجرا داشته که با این تعداد پروژه سالانه حجم عملیاتی شامل 800 کیلومتر خطوط انتقال و شبکه داخلی و 20000 متر مکعب مخازن ذخیره و حدود 80 حلقه چاه آب آشامیدنی حفر نموده و جهت تامین آب شرب جامعه تحت پوشش وارد مدار بهره برداری نموده است.
با مجموعه اقداماتی که طی سنوات گذشته  از طریق این شرکت انجام شده شاخص بهره مندی جمعیت روستایی استان به 63 درصد رسیده است که تنها طی دو سال اخیر حدود 2 درصد شاخص مذکور ارتقا یافته است. همچنین در سال 1397 مقدار 784 کیلومتر عملیات اجرایی لوله گذاری ،26 باب مخازن احداث شده باحجم 41250 متر مکعی و 87 حلقه حفر و تجهیز چاه انجام شده است.
در پایان یادآور می گردد این شرکت تعداد 28 مجتمع شاخص آبرسانی دیگر را نیز در دست مطالعه داشته که  از این تعداد 10 مجتمع  تکمیل و آماده اجرای تاسیسات می باشد و تعداد 18 مجتمع مطالعاتی باقی مانده در دستور کار این شرکت می باشد.
یکشنبه 30 تیر 1398 شماره خبر: 212 منبع خبر: شرکت آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان
تعداد بازدیدها 204    
آدرس لینک خبر: http://www.abfars-b.ir/Portal/Channels/fa/cms_NewNews_Show/showdetail.aspx?modid=29943&newid=11598&PageId=undefined